Choď na obsah Choď na menu
 


Najskôr to boli Severoslovenské celulózky a papierne (SCP), potom Neusiedler SCP, a v súčasnosti Mondi SCP Ružomberok. To je názov najväčšieho zamestnávateľa v regióne Liptova, ktorý dáva prácu približne 1600 ľuďom. Ružomberské papierne síce za uplynulých 10 rokov prepustili stovky ľudí (predtým v nich pracoval takmer dvojnásobok zamestnancov), stále si však držia prvenstvo. V okrese Ružomberok im dýcha na chrbát Ústredná vojenská nemocnica SNP (asi 1300 zamestnancov), a tiež Katolícka univerzita (približne 1100).

Ružomberská celulózka, ktorá sa rozkladá pod masívom vrchu Mních na východe mesta, je ohraničená zo severu riekou Váh a z juhu hlavnou cestou Poprad-Žilina. Do a z nej mieria denne desiatky kamiónov, ktoré privážajú predovšetkým drevo. Jeho zásoby sú najviditeľnejšie vo východnom okraji závodu, kde tvoria obrovskú plochu.

Aj keď papierne stále šíria mierny zápach, nie je to ani zďaleka taký častý jav ako kedysi. Fabrika za uplynulé roky investovala milióny eur do zlepšenia kvality životného prostredia. Vidno to nielen na miernejšom zápachu, ale aj na zrekonštruovanej čistiarni odpadových vôd v Hrboltovej (ktorá tiež znížila zápach takmer úplne), ale tiež na čistejšej rieke Váh. Netreba zabúdať, že Mondi SCP masívnym spôsobom podporuje rôzne oblasti života v Ružomberku. Šport (futbal, basketbal, iné), kultúru, zdravotníctvo (nové prístroje pre nemocnicu) a ďalšie oblasti. Do nich prúdia ďalšie milióny eur ročne.

Administratíva Mondi SCP (asi 180 ľudí) sa čoskoro presťahuje do novej budovy. Spoločnosť ju stavia bezprostredne pri križovatke hlavných ciest I/18 a I/59 (križovatka pri SCP). Stavba za približne 7 miliónov eur je už takmer dokončená, skolaudovať by ju mali ešte v tomto roku.

Michal Domenik

 

Náhľad fotografií zo zložky RUŽOMBEROK MONDI SCP

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.